top of page

Parfümök Varázslatos Világa 1.rész - Ókor

Writer's picture: Krisztina KaposváriKrisztina Kaposvári

Updated: Jul 25, 2023

Parfüm.

Egy rövid, titokzatos kis szó.

Legtöbb érzékszervünkre hatással van, ha erre a szóra gondolunk, szaglásunkkal keressük a legközelebbi illatot, fülünkkel hallani véljük a parfümös üvegből kiáramló halk szisszenést, bőrünk szinte beleborzong az emlékezésbe, ahogy a permet legutóbb a testünket érte, szemünk előtt pedig a varázslatos üvegek táncolnak, virágokkal és gyümölcsökkel karöltve.

Talán az ízlelés nem indul be automatikusan, de ha jobban belegondolunk, mennyi olyan parfüm vesz minket körül, amit gyümölcsök ihlettek, vagy egy könnyed, felhőszerű és édes vattacukor vagy vanília.

Mindez, az érzékek körhintája csak egy rövidke szó hallatán beindul.


De honnan is ered a parfüm szó?


Már az ókori Mezopotámiában és Egyiptomban is készítettek parfümöket,

több ezer éve jelen van az emberiséggel együtt, az első írásos, rajzos emlékek közel 4.000 évesek.


Vajmi igaz, az ekkori készítési eljárás és felhasználás nem éppen hasonlított a maiakra, leginkább füstáldozatoknál, -felváltva ezzel az állatáldozatokat- használták, hogy az Istenekhez felszálljon, illetve halottak balzsamozásánál használták, hogy a kámforos illat elnyomja a szagokat.


És el is érkeztünk a parfüm szó eredetéhez, mégpedig, a latin "per fumum"-hoz, aminek a jelentése "füstön át", ami a füstáldozatokra utal.


Egyiptomban az illatok, olajok használatáról, alapanyagokról készült rajzok
Egyiptomi rajzok az illatokról

Hatsepszut fáraónő (ie. 1490-1469) volt az, aki először használta mai értelemben parfümként magán az illatokat.


A parfüm, azaz az illatos olaj elkészítésének folyamata egy mezopotámiai kőtáblán maradt ránk Kr.e.1250-es évekből, amin valószínűleg az első vegyész és parfümkészítő volt ábrázolva, egy Tapputi névre hallgató hölgy, miközben bemutatja a parfümkészítést, amely abban az időben úgy zajlott, hogy a virágokat, növényeket, zsírokba, olajokba áztatták és azok miután telítődtek, a folyadékot egy kelmén átszűrték a tartó edényekbe, ahol sokáig megőrizték az illatukat.


Ókori Egyiptomban készültek a parfümök először olajok készítésével.
Parfüm készítési eljárása Egyiptomban

Már az ókorban fejlődött a készítési eljárás, mivel a rómaiak és görögök rájöttek, hogy hogyan lehetne tárolni az eszenciát. Az égetés során kapott füstöt lepárolták és megfelelő edényekben felfogták. Hatalmas lépésnek számított abban, hogy most a táskánkban magunkkal tudjuk vinni az AVON kínálatából a kedvenc Attraction vagy FarAway parfümünket.


Az ókori Közel-Kelet roskadozott az olyan alapanyagokból, amelyek az illóolajok kinyeréséhez megfelelőek voltak. Megtalálhatók voltak fákból, a cédrus, a citrom, növényekből pedig, ánizs, gyömbér, ricinus valamint különböző rózsák. Az ezekből nyert illatszerek luxuscikknek számítottak, királyi ajándéknak, mivel egyenrangú volt az arannyal, drágakövekkel vagy a fűszerekkel.


További fejlődést a technika terén a Közel-Kelet, az arab világ hozott, 900-ban lett leírva a parfüm és az illóolajok készítési eljárása és ezen kívül, hogy hogyan lehet a megfelelő tároló lombikot elkészíteni. Ugyanebben a könyvben már fellelhető volt több száz különböző illat és gyógyvíz receptje, pontos leírásokkal. Ma már persze a pontos receptek szigorú üzleti titkok, de az összetevők azért megtalálhatók a dobozokon. Lehet otthon kísérletezni!

Illatok utat törtek maguknak, Perzsiában a hölgyek már illatos olajokat kaptak ajándékba, mígnem a görögök a házak padlójára, falaira is locsolták az illatokat, hogy komfortosabbá tegyék otthonukat.

Indiában a házak ablakai elé vetiverfüvet ültettek, hogy belengjék az otthonokat a füstös- fás illattal, máshol pedig az uralkodókat legyeztek leveleivel.

Rómában pedig nem volt elég a fürdőhöz és a ruhákhoz használni az illatokat, még a lámpások olajához is adtak és így kellemes illat volt minden helyiségben.


Ókorban az illatszerekkel, olajokkal való foglalkozás megbecsült szakmának számított, így többségében papok, orvosok és más tanult emberek foglalatoskodtak ezzel.


Arab hódítók fejlesztésekbe kezdtek a parfümök előállításában, technikákban, miután felfedezték a Közel-Kelet, iráni, indiai illatszereket.

Parfümös üvegcsék az ókorból
Parfümös üvegcséket használtak,  hogy megmaradjon az eszenciák aromája.
Parfümös üvegcsék az Ókorból

Virágokat zsíradékba helyezték és miután azt magukba szívták, összekeverték alkohollal, így oldották ki a tiszta növényi eszenciákat. A parfümös üvegcsék használata továbbra is a múltra tekint vissza, ezekben tárolták továbbra is a parfümöket, hogy azok ne veszítsenek aromájukból.


Remélem kíváncsi vagy a folytatásra is! Ha igen, akkor tarts velem a következő részben is!


Ha szeretnéd megvásárolni kedvenc AVON parfümöd, ITT megteheted.

Ha pedig Törzsvásárlói regisztrációt szeretnél kedvezményekhez, ITT tudsz regisztrálni.

És tudod!

Kérdezz bátran!

Kérdezd Krisztát! AVON


Kérdezd Krisztát! AVON

FB. INSTA. TIKTOK. PINTEREST. YOUTUBE


Forrás:


44 views0 comments

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
Post: Blog2_Post
bottom of page